

Андрій Марченко
Органічний фермер
Буряк це трав’яниста рослина сімейства амарантових, що має одно-, дво- і багаторічних представників. Овоч має великий коренеплід темно-бордового кольору круглої, сплющеною або циліндричної форми і великі листи насиченого зеленого кольору з бордовими прожилками на довгих м’ясистих черешках.
Родина буряка Далекий Схід і Індія, там цей овоч вперше стали вирощувати і вживати в їжу.
У 2−1 тис. до н. е. введена в культуру (приблизно на островах Середземного моря) буряк листовий. До початку н. е. з’явилися культурні коренеплідні форми буряка, у 10−11 ст. вони були відомі в Київській Русі, в 16−17 ст. столові і кормові форми, у 18 столітті з гібридних форм кормового буряка була відібрані цукрові буряки. З кінця 19 століття і в 20 столітті культура поширилася на всі континенти.
— Колір темно-бордовий
— Насичений смак
— Вирощування протягом усього року
— Середня маса 900 г
Агротехніка
Для буряка необхідно підбирати грунт з високим вмістом органічних речовин, наприклад, суглинні чорноземи, дерново-підзолисті, заплавні суглинні і торфові грунти з нейтральною реакцією середовища. Легкі піщані і супіщані грунти теж підійдуть, але тільки при внесенні великої кількості добрив. Буряк не буде рости на кислих і вологих ґрунтах.
Ділянка під буряк повина бути добре освітлена, ця овочева культура погано росте в тіні. Насіння буряка висаджують навесні і під зиму. Весняний посів починають, коли грунт прогріється до +10 С, а зимовий в жовтні-листопаді. Ранні сорти буряка досягають стиглості в червні. Буряк більш вимогливий до тепла, чим морква. Оптимальна температура для росту коренеплодів +16…+22 С.
— Зберігаємо 30—210 діб, при 0?С
Корисні властивості
В буряку присутні вітаміни А, В1, В2, В5, В6, В9, С, РР, а також необхідні організму людини мінеральні речовини калій, кальцій, магній, цинк, мідь і марганець, залізо, йод, бор і ванадій, фосфор і натрій. Буряк є одним з найбільш корисних овочів в лінійці загальнодоступних продуктів.
Буряк корисний як профілактичний засіб появи хвороб серця і судин, бере участь в процесі кровотворення, перешкоджає виникненню лейкемії та анемії. За часів відсутності полівітамінних засобів, буряком і її соком лікували цингу і авітаміноз, використовували як очисний і послаблюючий засіб.
— Вітаміни А, В1, В2, В5, В6, В9, С, РР